הפרעות קשב וריכוז
הפרעות קשב וריכוז משויכות אל עולם ליקויי הלמידה. הפרעות אלו מקורן בשיבוש כלשהו במערכת העצבים המרכזית של הגוף שמשפיע על צדדים קוגניטיביים רבים, ביניהם על הקשב ועל הריכוז.
המאמר באדיבות המומחית לתחום – ציפי כץ.

הפער בין היכולת לאדם
אחד הדברים הבולטים ביותר בקרב אנשים שסובלים מליקויי למידה מסוג הפרעות קשב וריכוז הוא שיש פער משמעותי בין האינטליגנציה ומנת המשכל של אותו ילד או מבוגר לבין התוצאה בפועל. אחד הדברים שמאפיינים אנשים עם הפרעות של ריכוז וקשב לטווח הארוך הוא התסכול שלהם. התסכול מהעובדה שהם מבינים את הכל ויודעים כיצד לבצע את הדברים אך לא מצליחים לבצע את הדברים באותו אופן (כתיבה, קריאה, ביצוע משימות) של שאר האנשים. התסכול נובע לא רק מהפער בין היכולת לבצע פעולות מסוימות לבין הידע והאינטליגנציה אלא גם כתוצאה מהעובדה שבדרך כלל מדובר על אותם ילדים או אנשים שלא מצליחים להשיג ציונים גבוהים ואותם אנשים שאליהם מתייחסים כשונים וחריגים.

הפרעות קשב וריכוז- גילאי גן ויסודי

  • בגילאי הגן– כאן חשוב לקחת בחשבון כי הילדים עדיין בשלב התפתחותי ולכן יש להתייחס למאפיינים בעירבון מוגבל ולאשר אותם עם מאבחנים מקצועיים לשכבת גיל זו. המאפיינים הם פעלתנות יתר, חוסר ריכוז, קשיים בהבנת גבולות, קשיים בציות לחוקים של הגננת, התפרצויות של בכי או זעם.
  • בגילאי בית ספר– כל התסמינים הקודמים כולל קשיים במעבר מנושא אחד לנושא אחר בכיתה, קושי במעבר בין ההפסקה לשיעור, פעמים רבות הילד מגלה קשיים רבים בעת שינויים, כמו למשל החלפת מורה, הילד מתייחס לכל הגירויים סביבו, לכן הוא גם מפספס דברים שנאמרים בכיתה, הוא חולמני ופעמים רבות יש חוסר שקט בגופו והוא כל הזמן זז בכיסאו או עושה תנועות אחרות בגופו.

אלו הם רק חלק מהמאפיינים המוכרים אצל ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. בנוסף, הם יגלו קושי רב בהתארגנות לבית ספר ועמידה בזמנים, יתקשו בכל הקשור אל הכנת שיעורים או מטלות נוספות. בנוסף, יש ילדים רבים שלוקים גם באימפולסיביות והיפראקטיביות.