נעים בהחלט להכיר: שולחן הוקי אוויר – אחד ממשחקי השולחן הפופולריים ביותר בעולם המערבי. השולחן הומצא כבר לפני יותר מ-50 שנה ועד היום הוא מככב כאחד מהמשחקים הנפוצים במועדוני משחק ובאירועים מסוגים שונים. אז באיזו שנה הומצא הוקי אוויר שולחני ומדוע הוא נפוץ כל כך באירועים? הוקי אוויר – כל האמת על השולחן.

 

הוקי אוויר והוקי קרח: השווה והשונה

שולחן הוקי אוויר שואב השראה מהמשחק הוותיק 'הוקי קרח'. הוקי קרח הינו משחק בו על השחקנים להבקיע את שער היריב באמצעות החלקת דיסקיות אל תוך השער על משטח קרח גדול. שולחן הוקי אוויר מצמצם את תחומי המשחק לתוך שולחן וכאן השחקנים משתמשים בידיים ולא ברגליים אולם כללי המשחק דומים בעיקרם. שימו לב לנגישות הרבה אותה מציע שולחן הוקי אוויר לעומת הוקי קרח הדורש התארגנות, ציוד ייעודי ואימון למשחק מקצועי מתקדם. הוקי אוויר מאפשר משחק כיפי ומוצלח גם לשחקנים מתחילים ומהווה חוויה חברתית מגבשת אף עבור מי שביום יום לא ממש מבצע פעילות ספורטיבית באופן סדיר.

 

מתי הומצא שולחן הוקי אוויר?

שולחן הוקי אוויר הומצא בשנת 1972 (יש אומרים שהמשחק הומצא כבר בשנת 1969) על ידי שני מהנדסים מארה"ב, המשחק יוצר בהשראת הוקי קרח והוא מבוסס מטרה הרווחת במשחקי כדור רבים: הבקעת שער היריב מספר פעמים רב ככל האפשר.

מאז שהומצא ההוקי השולחני הוא צבר פופולריות עצומה והפך לתחום תחרותי ברמה בינלאומית.

 

שולחן הוקי אוויר – הציוד וכללי המשחק

ציוד

מידות שולחן הוקי אוויר מקורי הן: 1.5/3 מטר. השולחן בנוי כך שלאורכו חורים רבים מהם פורץ זרם אוויר. תפקיד זרם האוויר להפחית למינימום את רמת החיכוך. צידי השולחן כוללים מסגרת למניעת נפילה של הדיסקית וכן בשני צידי השולחן קיימים שערים אליהם על כל שחקן לנסות להכניס את הדיסקית. כאשר מבקיע שחקן את שער היריב הדיסקית נופלת לתוך כיס ייעודי. כל שחקן מקבל מקש להכות בו את הדיסקית ודיסקית פלסטיק ייעודית.

 

חוקי המשחק

מטרת המשחק היא להבקיע את שער היריב באמצעות הדיסקית. את הנעת הדיסקית יש לבצע רק באמצעות המקש. ניתן לתחום את זמן המשחק ולהגדיר ניצחון באמצעות שתי דרכים:

  1. קיצוב זמן המשחק: לרוב עד 5 דקות לסבב.
  2. קיצוב ניקוד מקסימלי: לרוב עד 7 גולים.

 

איך מתבצעת פיסלה?

בלימת שער על ידי חלקי גוף אחרים מלבד המקש מהווים עבירה במשחק הוקי אוויר וכן אם הדיסק עף מהשולחן הוא עובר לשחקן היריב. אסור לגעת בדיסקית בכל זמן המשחק אלא אם היא הבקיעה שער.

בטורנירים מקצועיים קיימים מספר כללים נוספים, כך לדוגמה: שחקן פותח ייקבע באמצעות הטלת מטבע וכן אם הדיסקית נעצרה במרכז השולחן לשחקן יש שבע שניות בלבד כדי להכות בדיסקית, אם לא הצליח – התור עובר לשחקן היריב.

 

שולחן הוקי אוויר מורחב למספר שחקנים במקביל

לא יודעים אם הספקתם להכיר, אבל הוקי אוויר כבר מזמן אינו משחק המוגבל ל-2 שחקנים בלבד, משחק זה מתאים גם ל-3 ואף ל-4 שחקנים. ריבוי השחקנים מושג באמצעות שינוי מבנה השולחן והתאמתו למשחק אינטראקטיבי עתיר משתתפים. הוקי אוויר מרובה משתתפים נחשב למשחק אתגרי וחווייתי יותר מהמשחק הבסיסי המיועד ל-2 שחקנים והוא מהווה אופציה מועדפת עבור אירועים למשתתפים רבים שם ישנו יתרון למשחק אחד המערב כמה שיותר שחקנים.

 

אילו גדלים של שולחנות הוקי אוויר קיימים בשוק?

כיום, סוגי השולחנות התרחבו וניתן לרכוש/לשכור שולחן הוקי אוויר במגוון מידות: החל מדגמים ביתיים בקונספט פשוט ועד לדגמים איכותיים מאוד המיועדים למועדוני שמחק מקצועיים או לחברות המשכירות ציוד לאירועים או משכירות מתחמי פנאי ונופש. הגדלים הניתנים לרכישה הם: 4-8 פיט כאשר כאמור, קיימים דגמים ייעודיים עבור שלושה או ארבעה שחקנים.

 

יותר מ-50 שנה על המפה ולא נס ליחו

הוקי אוויר כבר למעלה מחמישה עשורים מציע חווית משחק חברתית איכותית בלי שנראה שהוא עתיד להיעלם בעתיד הקרוב. להפך, נראה שפופולריות המשחק רק גוברת עם הזמן. בזמנו, כשהומצא המשחק הוא זכה לתהודה עולמית. עם הופעת שולחנות משחקי ארקייד נראה היה שהביקוש למשחק דועך, אולם אז הארגון האמריקאי בשיתוף פעולה עם DYNAMO החלו לקדם תחרויות וגרמו לחשיפה מחודשת של המשחק מה שהותיר אותו בראש רשימת המשחקים המועדפים על שחקנים בכל רחבי העולם.

 

הוקי אוויר – לאירוע עם אווירה

זה לא סתם משחק מילים נחמד: שולחן הוקי אוויר מסוגל לייצר אווירה, לחבר בין משתתפים שונים באירוע ולהשיג הווי חברתי עשיר, סוחף ועתיר אדרנלין. מפיקים יום גיבוש לעובדי החברה? חוגגים יום הולדת מושקע? הוקי אוויר הוא שולחן משחק מאסט שאתם חייבים באירוע שלכם. מדובר בחוויה מלכדת המשתפת שחקנים בני כל הגילאים, קלה לתפעול ורבת עניין וצבע. שימו לב, הוקי אוויר הוא משחק האהוב על רוב האנשים ובניגוד למשחקים הדורשים מיומנויות מורכבות – מדובר במשחק קליל צד אחד אך מאתגר מצד שני. רבים מכתירים שולחן הוקי אוויר כאחד משולחנות משחק המוצלחים ביותר לאירועים מסוגים שונים.

 

לאיזה אירוע מתאים שולחן הוקי אוויר?

ליום הולדת

שולחן הוקי אוויר הוא בחירה 10 ליום הולדת עבור ילדים, בני נוער צעירים ואפילו מבוגרים. זהו משחק חוצה גילאים שמאפשר לצמצם פערי גיל ולאפשר משחק משותף של צעירים עם מבוגרים. המשחק קליל, כיפי ותחרותי ומשיג חוויה משותפת עליזה לילדים המשתתפים במסיבה וגם להורים שלהם.

 

ליום גיבוש לעובדי החברה

מעוניינים לייצר תחושת שייכות ולהשביע את רצון העובדים בחברה? יום גיבוש עם שולחנות משחק ובפרט עם שולחן הוקי הוא יום גיבוש שנועד להצלחה. שולחן הוקי אוויר בפורמט מוגדל עבור 3-4 שחקנים הוא אופציה מועדפת שכן הוא מערב מספר גדול יותר של שחקני במקביל. תוכלו לשדרג את החוויה ביצירת מתחם הכולל מספר שולחנות משחק כך שכל עובדי הצוות יוכלו לשחק במקביל ללא שחלק יצטרכו להמתין מהצד. זו ההזדמנות של העובדים להכיר אלו את אלו שלא במסגרת העבודה ולקשור קשרים חברתיים מפרים שיקדמו את מטרות החברה וישפרו את רמת שיתוף הפעולה ביניהם ברמה היומיומית.

 

ליום נישואין

שולחן הוקי אוויר ליום נישואין הוא חוויה מגבשת שמתאימה לאירוע בסגנון משפחתי מורחב. עם זאת, גם כאשר החגיגה נעשית בצורה זוגית מצומצמת ניתן ליהנות משולחן הוקי אוויר זוגי שייתן לחוויה אופי נחמד ומגוון וישתלב עם תוכניה עשירה של אורחה זוגית וחוויות משותפות נוספות.

 

לסיכום

חברת כיפלנד-אטרקציות לאירועים מציעה מחלקה משודרגת של משחקי שולחן אטרקטיביים וביניהם הוקי אוויר ברמת איכות גבוהה במיוחד כולל הובלה, הקמה והתקנה. חולמים על אירוע חברתי מלא הווי וחוויה? צרו קשר עוד היום עם כיפלנד להזמנת שולחן הוקי אוויר מקצועי לאירוע בלתי נשכח.

לאיזה אירוע מתאים שולחן הוקי אוויר?
לאיזה אירוע מתאים שולחן הוקי אוויר?

Leave A Reply